Dla wielu osób korzystających z internetu pojęcie certyfikatu SSL jest nieznane. Odwiedzając sklepy internetowe lub strony banków przeciętny użytkownik nie zastanawia się czy wprowadzane przez nas poufne dane (loginy, hasła, dane karty płatniczej) nie są przez nikogo podsłuchiwane. Czym jest certyfikat SSL, w jaki sposób go zidentyfikować i czy jest on potrzebny tylko dla sklepów i stron bankowym?

 

Czym jest certyfikat SSL

Certyfikat SSL jest narzędziem, które umożliwia poświadczenie wiarygodności domeny lub przy droższych wariantach – jej właściciela. Daje ono gwarancję poufności oraz bezpieczeństwa przy komunikacji użytkownika ze stroną internetową. Gwarancję taką zapewnia niezależny podmiot, który jest nazywany „wystawcą”. Certyfikat jako „produkt” zakupuje się najczęściej w firmach hostingowych będących pośrednikiem między właścicielem domeny a wystawcą certyfikatu.

 

Jak sprawdzić czy strona WWW jest bezpieczna?

Najszybszym sposobem zweryfikowania czy strona na którą weszliśmy jest bezpieczna to spoglądnięcie na pasek adresu w przeglądarce internetowej. Zabezpieczona strona internetowa posiada oznaczenie kłódki po lewej stronie adresu a sam adres zaczyna się od „https://”

Możemy także spotkać się z sytuacją gdzie większość podstron na witrynie nie posiada widocznej ikony kłódki i pojawia się ona tylko w wybranych miejscach : na ekranie logowania lub wprowadzania danych karty płatniczej.

 

Czy moja strona potrzebuje certyfikatu SSL?

Od wielu certyfikat SSL był uważany jako produkt niezbędny dla sklepów internetowych, banków lub firm chcących podkreślić swój prestiż. Sytuacja zmieniła się na przestrzeni roku 2016/2017 gdy zaczęły docierać informację od firmy Google (właściciela najpopularniejszej na świecie przeglądarki internetowej) , że od nowego roku strony nie mające certyfikatu SSL a posiadające formularz logowania lub formularz płatności – będą wyraźnie oznaczane jako witryny niebezpieczne. Warto zaznaczyć, że nie trzeba prowadzić sklepu internetowego aby być narażonym na taki komunikat. Zwykła strona firmowa utworzona za pomocą najpopularniejszych aplikacji typu WordPress / Joomla! posiada formularz logowania do zaplecza witryny a tym samym jest weryfikowana przez Google pod względem posiadania certyfikatu. Łatwo jest sobie wyobrazić negatywną reakcję klientów odwiedzających Twoją stronę WWW i widzących niepokojący komunikat, że ich połączenie z Twoją stroną nie jest bezpieczne.

 

Zdecydowałem się na wdrożenie certyfikatu SSL – jak się do tego zabrać?

Sam zakup certyfikatu to początek drogi. Koszt rejestracji to około 60-120 zł (rocznie) za wersję podstawową certyfikatu dla pojedynczej domeny. Kolejnym krokiem jest autoryzacja właściciela domeny, która odbywa się najczęściej przez wiadomość e-mail wysyłaną na adres administracyjny w domenie, którą chcemy zabezpieczyć. Gdy już certyfikat mamy potwierdzony i przygotowany dla naszej domeny czeka nas ostatni najtrudniejszy etap – instalacja na serwerze i uruchomienie połączenia szyfrowanego https:// Sama instalacja certyfikatu jest zwykłe automatyczna w Panelu administracyjnym firmy hostingowej i odbywa się to przez podanie nazwy serwera, hasła itp.  Więcej zabawy jest już z uruchomieniem połączenia https:// ponieważ może to wymagać działa administracyjnych na serwerze lub bezpośrednio na zapleczu strony WWW. Nie będziemy w tym miejscu tego opisywać ponieważ jest to temat bardziej rozbudowany.

 

Podsumowanie

Czy mając zwykłą stronę WWW potrzebuję certyfikatu? Jest to na pewno element warty przemyślenia.  Przy jego braku ryzykujemy, że klienci odwiedzający naszą stronę  – opuszczą ją z powodu niepokojącego komunikatu. Drugim czynnikiem przemawiającym za certyfikatem jest pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google. Jest kilkadziesiąt głównych  elementów wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce a posiadanie certyfikatu jest jednym z łatwiejszych, które można w tym celu uzyskać.

Jeśli zniechęca Cię rozbudowany proces wdrożenia certyfikatu dla swojej strony lub nie chcesz tracić czasu –  warto zlecić takie działania naszej firmie.  Cały proces – od pomocy z rejestracją certyfikatu  po jego finalne skonfigurowanie na stronie  – to koszt od 159 zł dla podstawowej strony www. Każde zlecenie jest indywidualne więc w przypadku pytań  – napisz do nas.

PS.  Od 1 kwietnia 2017 dla wszystkich utworzonych przez nas stron internetowych i utrzymywanych na naszym hostingu  – zapewniamy bezpłatny certyfikat SSL przez cały okres trwania  umowy.